
Когато гумените патета (и приятели) завладяха моретата!
На 10 януари 1992 г. Посейдон се е забавлявал доста! Докато по-голямата част от света се е занимавал с ежедневните си дела, Тихият океан се превърна в площадка за игра за някои необичайни приключенци. Товарен кораб, пътуващ от Китай за Америка, се среща с буря, в резултат на което изпраща няколко контейнера в прегръдката на океана. В един от тези контейнери се намирали героите от нашата история: 28 800 играчки за баня!
Бандата е тук!
Това не е просто някакъв асортимент от приятели за баня. Вътре в този контейнер, грижливо опаковани в найлонови торбички и наредени в кашони, имало жълти патици, червени бобри, зелени жаби и сини костенурки. Изработени от компанията "The First Years", тези чуруликащи герои не останали затворени за дълго. Комбинацията от соленото накисване, приятелските вълни и вероятно побутване от съседен контейнер освободи тези приключенски настроени животинки. Те изплували на повърхността на океана, готови за одисея.
Учените: "Най-добрият разлив досега."
Докато тези играчки вероятно са размишлявали върху екзистенциалната криза на гумени патета, отделени от ваната си, научната общност видя неповторима възможност. Или по-точно 28 800 изненадващи устройства за проследяване на океанските течения. Учените, водени от безстрашния океанограф Къртис Еббесмайер, започват да си водят записки. Използвайки маршрутите на пътуванията на гумените патета и техните приятели, те събрали ценни сведения за движението на океанските течения.
Всяко съобщение за намерена играчка допринасяше за Симулацията на океанските повърхностни течения (OSCAR) - елегантен модел, предвиждащ дрейфа на тези гумени изследователи. Подобно на гумени гадатели, тези играчки са изминали пътя от Аляска до Вашингтон, носели са се към Япония, върнали са се в Аляска, охлаждали са се в арктическия лед и дори са искали да стигнат до бреговете на Обединеното кралство през 2007 г.
Десет месеца след инцидента първите гумени играчки започват да се изхвърлят по крайбрежието на Аляска. Първата находка се състои от десет играчки, намерени от плажуващ близо до Ситка, Аляска, на 16 ноември 1992 г., на около 3200 км от началната точка. Еббесмайер и Инграхам се свързват с плажуващи, крайбрежни работници и местни жители, за да открият стотици изхвърлени на брега плаващи играчки на 850 км брегова линия. Друг плажуващ открива двадесет от играчките на 28 ноември 1992 г., а в периода до август 1993 г. по източното крайбрежие на залива на Аляска са открити общо 400. Това представлява 1,4 % от процента на намерените находки. Намиращите се на сушата играчки са регистрирани в компютърния модел на Инграхам OSCUR (Ocean Surface Currents Simulation), който използва измерванията на въздушното налягане от 1967 г. насам, за да изчисли посоката и скоростта на вятъра в океаните и съответно повърхностните течения. Моделът на Инграхам е създаден в помощ на риболова, но се използва и за прогнозиране на движението на флота или вероятното местоположение на изгубени в морето хора.
Използвайки разработените от тях модели, океанографите правилно предвиждат по-нататъшното излизане на играчките на сушата в щата Вашингтон през 1996 г. и изказват теорията, че много от останалите плаващи съдове биха пътували до Аляска, на запад до Япония, обратно до Аляска, а след това биха се понесли на север през Беринговия проток и биха попаднали в капана на арктическия лед. Те прогнозират, че на играчките ще им отнеме пет или шест години да достигнат до Северния Атлантик, където ледът ще се размрази и ще ги освободи, движейки се бавно с леда през полюса. Между юли и декември 2003 г. The First Years Inc. предлага награда от 100 щатски долара за всеки, който намери играчка (Floatee) в Нова Англия, Канада или Исландия.
Приказки за патици и океански пътеки
Пътешествието на гумените пакостници не е само за смях. Техните пътешествия запознаха океанографите с тънкостите на нашите свързани морета и движението на океанския боклук. Подвизите на харизматичния екипаж вдъхновиха книги, като интригуващото заглавие "Moby-Duck" на Донован Хон, участваха в "Синята планета II" на Дейвид Атънбъро, художествени проекти, вдъхновени от тези непохватни играчки, ги превърнаха в неволни знаменитости и дадоха по-дълбоко разбиране за преплетените морски течения. Тяхната история, едновременно хумористична и поучителна, ни напомня, че дори когато нещата се провалят по смешен начин, винаги има ефект и поука, които се крият под повърхността.
Вече в наши дни, плаващи буйове с GPS помагат на изследователите да картографират пътищата на пластмасовите отпадъци. И все пак наследството от разлива на гумени патета през 1992 г. продължава да живее в интерактивна карта, която показва траекториите на отпадъците!
В заключение:
Днес потомците на тези първи пътешественици - избелели от слънцето, с лек загар и истории за срещи с риби са ценни съкровища в интернет. Кой е знаел, че тези обикновени гумени патета може да получат такъв авторитет.
Затова следващия път, когато видите гумено пате, кимнете му. Никога не знаете какви истории може да крие! Истории за приключения, случайности и могъщи течения, които ще ни напомнят за непредсказуемия чар на природата и за непреходния чар на доброто гумено пате.